X Ogólnopolski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych, Kozienice 2024

IMG 20240406 144439 HDR

Za nami jubileuszowy X Ogólnopolski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. W dniach 05-07.04.2024 roku, na hali sportowej Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu rywalizowało 32 zawodników z Wrocławia, Tarnowa, Grudziądza, Warszawy, Częstochowy, Katowic i Radomia. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał prezes RSSiRON „START” pan Arkadiusz Borczuch. Zawody zostały dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Turniej odbył się w czterech kategoriach wagowy. Panie rywalizowały o miano najlepszej zawodniczki turnieju w kategorii open, gdzie wystartowało siedem zawodniczek. Natomiast mężczyźni w trzech grupach wagowych: do 65 kg - ośmiu zawodników, do 88 kg - jedenastu zawodników i powyżej 88 kg – sześciu zawodników. Punktacja odbywała się według punktów IPC, gdzie dany ciężar wyciśnięty przez zawodniczkę/zawodnika jest mnożony przez współczynnik wagowy odpowiadający wadze danego zawodnika, co daje końcowy wynik w punktach.

W kategorii kobiety (open) pierwsze miejsce, tak jak w ubiegłym roku, zajęła Beata Jankowska (START Wrocław) z wynikiem 109kg (92,58 pkt). Drugie miejsce przypadło Alicji Więch (START Wrocław) z wynikiem 63 kg (61,76 pkt). Trzecie miejsce w turnieju zajęła Kuczyńska Karolina (IKS Warszawa), która ukończyła zawody z wynikiem 59 kg (59,99 pkt).

Wśród mężczyzn w grupie I do 65 kg najlepszym zawodnikiem został reprezentant Startu Wrocław Sławomir Szymański z wynikiem 125 kg/147,16 pkt. Na drugim miejscu uplasował się reprezentant gospodarzy RSSiRON START Radom Piotr Plesiewicz z wynikiem 92 kg (108,31 pkt.). Trzecie miejsce zajął reprezentant Startu Tarnów Kierach Jacek, który w trzeciej próbie zaliczył ciężar 95 kg i uzyskał 101,02 pkt.

W grupie II do 88 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Paruszewski (CR Grudziądz), który w trzeciej próbie zaliczył 142 kg i uzyskał 128,09 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Lutomski Mirosław (IKS Warszawa) z wynikiem 137 kg (127,72 pkt). Na miejscu trzecim został sklasyfikowany Markuszewski Patryk (CR Grudziądz), który zaliczył ciężar 118 kg i uzyskał 118,26 pkt.

W najwyższej grupie wagowej +88 kg zwycięzcą został Ordański Sebastian (CR Grudziądz), który podniósł największy ciężar Turnieju 195 kg i uzyskał 151,95 pkt. N drugiej pozycji uplasował się reprezentant Startu Wrocław Owczarek Andrzej z wynikiem 128 kg co dało mu 109,72 pkt. Trzecią lokatę zajął Lesiński Łukasz (IKS Warszawa) z ciężarem 127 kg i 109,25 pkt.

Zawody przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze sportowej, a głównym celem zawodów była popularyzacja i promocja podnoszenia ciężarów wśród osób niepełnosprawnych. Wielkie gratulacje dla zawodników za wspaniała walkę na pomoście. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok na XI edycję Turnieju.