IX Ogólnopolski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych, Radom 2023

IMG 3956

Już po raz dziewiąty w Radomiu spotkali się niepełnosprawni zawodnicy na turnieju w podnoszeniu ciężarów. W dniach 21-23 kwietnia 2023 roku, aż 47 zawodników z Wrocławia, Tarnowa, Łodygowic, Grudziądza, Warszawy, Koszalina, Częstochowy, Katowic, Bydgoszczy i Radomia rywalizowało o jak najwyższe lokaty i wyniki w IX Ogólnopolskim Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. Do Radomia zawitała ścisła czołówka zawodników Polski, a wśród nich medaliści Mistrzostw Świata, Europy oraz Paraolimpijczycy. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał prezes RSSiRON „START” pan Arkadiusz Borczuch. Zawody odbyły się na obiekcie Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START”. Impreza została dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Turniej odbył się w trzech kategoriach wagowy. Panie rywalizowały o miano najlepszej zawodniczki turnieju w kategorii open, gdzie wystartowało dziesięć zawodniczek. Natomiast mężczyźni w dwóch grupach wagowych do 72 kg, gdzie sklasyfikowano trzynastu zawodników i powyżej 72 kg także open, gdzie rywalizowało dwudziestu czterech zawodników. Punktacja odbywała się według punktów IPC, gdzie dany ciężar wyciśnięty przez zawodniczkę/zawodnika jest mnożony przez współczynnik wagowy odpowiadający wadze danego zawodnika, co daje końcowy wynik w punktach.

W kategorii kobiety (open) pierwsze miejsce po wspaniałej walce zajęła Beata Jankowska (START Wrocław) z wynikiem 108 kg (91,34 pkt), poprawiając swój wynik z zeszłorocznych zawodów aż o 8 kg. Drugie miejsce przypadło Paulinie Puziak-Przyweckiej (SSiRON Start Bydgoszcz), która już w drugiej próbie zaliczając pewnie 90 kg zapewniła sobie drugie miejsce. W trzeciej próbie zadysponowała na sztangę 93 kg, ale ten ciężar nic jej nie dawał i po konsultacji z trenerem zadysponowano na sztangę 95 kg, które dawało jej zwycięstwo w turnieju, ale niestety troszkę zabrakło, brak docisku prawej ręki. Zapewne ciężar 93 kg był w jej zasięgu, ale ambicja sportowca zadecydowała o sportowej walce o pierwsze miejsce. Trzecie miejsce w turnieju przypadło Magdalenie Kostce (START Katowice), która w ubiegłym roku była druga. Magda ukończyła zawody z wynikiem 78 kg (75,27 pkt) rezygnując z trzeciej próby. Czwarte miejsce zajęła Monika Majewska (CR Grudziądz) z wynikiem 67 kg/71,81 pkt.

Wśród mężczyzn w grupie I do 72 kg najlepszym zawodnikiem został ubiegłoroczny zwycięzca turnieju Tomasz Kociubiński (START Wrocław) z wynikiem wyższym niż w ubiegłym roku o 10 kg, uzyskując w trzeciej próbie 180 kg (178,13 pkt). Drugie miejsce zajął także reprezentant Startu Wrocław Sławomir Szymański z wynikiem 132 kg/155,09 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się również reprezentant Startu Wrocław Mikołaj, syn Tomasza Kociubińskiego, który uporał się w trzecie próbie z ciężarem 140 kg (152,05 pkt.). Czwarte miejsce zajął również reprezentant Startu Wrocław Tobiasz Frąckowiak z wynikiem 120 kg/130,23 pkt. Piaty był Hałat Dawid (EUROBESKIDY Łodygowice) 112 kg/114,86 pkt. Szóste miejsce zajął reprezentant gospodarzy Piotr Plesiewicz zaliczając w trzeciej próbie 93 kg (110,52 pkt.). Na siódmej pozycji zakończył zawody Sławomir Jędrzejko (EUROBESKIDY Łodygowice) 110 kg/107,87 pkt. Osmy był reprezentant Startu Tarnów, Kierach Jacek, który w trzeciej próbie zaliczył ciężar 90 kg i uzyskał 95,03 pkt.

Natomiast w grupie II powyżej 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Majewski (SSN Start Koszalin), który już w drugiej próbie zaliczając 190 kg zapewnił sobie zwycięstwo i uzyskał 169,85 pkt. rezygnując z trzeciej próby. Na drugim miejscu uplasował się, tak jak w roku ubiegłym, Artur Lis (START Tarnów) z wynikiem 175 kg (165,96 pkt.), poprawiając swój wynik z ubiegłorocznych zawodów o 7kg. Na miejscu trzecim został sklasyfikowany Sebastian Ordański (Centrum Rehabilitacyjne Grudziądz), który w tym turnieju zaliczył najwyższy ciężar 193 kg i uzyskał 147,97 pkt. Czwarte miejsce zajął, reprezentujący Start Wrocław, Daniel Baczmański z ciężarem 170 kg, co dało mu 139,17 pkt. Piąty wynik punktowy w tej kategorii uzyskał Dariusz Wandzel (EUROBESKIDY Łodygowice) 145 kg/123,12 pkt. Szóste miejsce zajął Mateusz Paruszewski (Centrum Rehabilitacyjne Grudziądz) z wynikiem 140 kg/120,22 pkt. Na siódmej pozycji uplasował się zawodnik IKS Warszawa Mirosław Lutomski, który zaliczył 127 kg i uzyskał 118,40 pkt. Ósmym zawodnikiem w tej kategorii, z wynikiem 135 kg/111,91 pkt., był Michał Buła reprezentujący EUROBESKIDY Łodygowice.

Zawody przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze sportowej, a głównym celem zawodów była popularyzacja i promocja podnoszenia ciężarów wśród osób niepełnosprawnych. Wielkie gratulacje dla zawodników za wspaniała walkę na pomoście. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok na X jubileuszową edycję Turnieju.